Mis on piimhappebakter?
Piimhappebakterid on mikroorganismid, mis kuuluvad bakterite hulka ja on levinud erinevates keskkondades, sealhulgas inimeste seedetraktis ja piimatoodetes. Need bakterid on võimelised tootma piimhapet, mis annab paljudele toitudele happelise maitse. Samuti on neil mitmeid kasulikke omadusi, eriti seedimisele ja immuunsüsteemi tugevdamisele.
Piimhappebakterite ajalugu on tihedalt seotud toidu säilitamise ja fermentatsiooni protsessidega:
-
fermentatsioonist, sealhulgas piimhappebakterite poolt käärimisest, olid inimeste teadlikud juba tuhandeid aastaid tagasi. Varased kultuurid kasutasid seda meetodit toidu säilitamiseks ja maitse parandamiseks;
-
20. sajandi alguses hakkasid teadlased rohkem mõistma soolestiku mikrobioota olulisust tervisele. Hiljem, eriti 20. sajandi teisel poolel, hakati uurima probiootikumide, sealhulgas piimhappebakterite, rolli seedetrakti tervise ja üldise heaolu toetamisel;
-
20. sajandi lõpust alates ja eriti 21. sajandi alguses on probiootikumid muutunud populaarseks toidulisandiks. Tänu teaduse edusammudele ja parematele tootmistehnoloogiatele on piimhappebaktereid sisaldavad tooted kättesaadavad laialdaselt erinevates vormides - toidulisandina või funktsionaalse toiduna;
-
Viimastel aastakümnetel on toimunud palju teadusuuringuid, mis käsitlevad piimhappebakterite rolli seedetrakti tervises, immuunsüsteemi tugevdamisel ja muudel tervisega seotud aspektidel. See on suurendanud probiootikumide kasutust.
Kokkuvõtvalt on piimhappebakterid olnud inimkonna toiduvalmistamise ja toitumise oluline osa ning nende tähtsus tervisekontekstis on muutunud ajas üha ilmsemaks.
Kuidas saab ühest piimhappebakterist probiootikum ja mis see on?
Probiootikumid on inimpäritolu elusad mikroobid, mille kindlates hulkades kasutamine mõjutab positiivselt inimese tervist. Probiootikumidena on enamasti kasutusel piimhappebakterid nagu laktobatsillid ja bifidobakterid, kuid kasutatakse ka mitmeid teisi mikroobe. Meeles tuleb pidada, et kõik piimhappebakterid ei ole probiootikumid, ehk teisisõnu probiootikum ei ole piimhappebakteri sünonüüm.
Mikroobi arendamine probiootikumiks ja tema tervise toimete teaduslik hindamine toimub rahvusvaheliste suuniste alusel st mikroobi tüve toimed ja ohutus peavad olema teaduslikult tõestatud, et seda üldse probiootikumiks nimetada.
Probiootikumide terviskasulikud toimed
Toime immuunsüsteemile: probiootilised mikroorganismid mõjuvad inimese immuunsüsteemi mitmete erinevate toimeradade kaudu.
Seedefloora tasakaal ja kõhulahtisus: eelkõige on probiootikume kasutatud seedefloora tasakaalustamiseks ning kõhulahtisuse (diarröa) profülaktikaks ja raviks (nt. antibiootikumraviga seotud kõhulahtisus, nn. turisti kõhulahtisus, kemoteraapia tagajärjel tekkinud kõhulahtisus ja väikelaste rotaviirus diarröa).
Laktoositalumatuse leevendamine: piimasuhkur lagundatakse ensüüm laktaasi (β-galaktosidaas) poolt glükoosiks ja galaktoosiks, mis imenduvad peensooles. Probiootikumidel on omadus leevendada teatud isikutel laktoositalumatust varustades inimese organismi piimasuhkru seedimiseks vajaliku ensüümiga.
Toiduallergiad: toiduallergiate põhjusena nähakse organismi immuunsüsteemi vale reageeringut toidu teatud komponentidele, s.o. allergeenidele. Probiootikumidel on võime leevenda inimese organismi allergilisi reaktsioone, näiteks piimavalgu lagundamisega lehmapiima allergia puhul.
Vähilaadsete kasvajate riski vähendamine: probiootikumidel kirjeldatakse võimet vähendada jämesoole vähki haigestumise riski. Toime põhineb jämesoole mikrofloora mõningate metaboliitide, eeskätt mutageenide hulga vähendamises.
Erilisemateks omadusteks on:
Südameveresoonkonna tervise toetamine.
-
Kolesteroolitaseme langetamine ja LDL oksüresistentsuse suurendamine: kahtlemata on kolesterool mitmetes organismi funktsioonides oluline. Samas on vereseerumi liigne kolesterooli tase ja eelkõige selle mõningad fraktsioonid üheks põhjuseks südame-veresoonkonna haiguste kujunemisel. Mõningatel probiootilistel mikroobidel on kirjeldatud võimet mõjutada seerumi kolesteroolitaset. Kliiniliste uuringutega on näidatud, et BioCC poolt välja arendatud organismile omane piimhappebakter Lactobacillus plantarum Inducia® suurendab LDL-i (low density lipoprotein) vastupidavust oksüdatsiooniprotsessidele ja vähendab ox-LDL sisaldust veres.
-
Vererõhu stabiliseerimine ja langetamine. Probiootikumidel on dokumenteeritud mitmeid vererõhu langetamise mehhanisme, millest osa sarnanevad vererõhu ravimite toimele (ACE-inhibiitorid). Näiteks BioCC teadlaste poolt avastatud piimhappebakter L. plantarum Tensia® on võimeline langetama erinevate mehhanismide abil vererõhku (toodab veresooni lõõgastava toimega lämmastikmonooksiidi, ACE-inhibiitorite sarnase toimega di- ja tripeptiide, polüamiine, lühikese ahelaga rasvhappeid, CLA-d jm).
-
Antioksüdantne aktiivsus ja oksüdatiivse stressi taseme alandamine: viimasel ajal on täheldatud laktobatsillide antioksüdantset aktiivsust ja võimet neutraliseerida reaktiivseid hapnikuosakesi. Kliiniliste uuringutega on teaduspõhiselt tõestatud probiootilise L. plantarum Inducia® toime langetada ateroskleroosi riski.
Mittenakkuslikud soolepõletikud: probiootikumidel on täheldatud toimet mittenakkuslike peen- ja jämesoolepõletike, sh. Crohni tõve ja käärsoole ärritussündroomist tingitud vaevuste (kõhupuhitus ja -valu) leevendamisel. Tõhusaks on osutunud eelkõige erinevate omadustega probiootiliste mikroobide kombinatsioonid.
Suu tervishoid: suu- ja igemehaigused on üheks levinuimaks terviseprobleemiks kõigis elanikkonnagruppides. Suuõõne mikroobikoosluste mõjutamine kaariese ja parodontiidi ennetamiseks probiootiliste mikroobide abil on suhteliselt uudne suund.
Osa eelpoolmainitud omadusi on omased enamusele probiootikumidele, eelkõige seedimise ja sooletervisega seotud aspektid. Suunitletud omadused (nt kolesteroolitaseme või vererõhu langetamine, antioksüdantne aktiivsus) on tüvespetsiifilised, mistõttu kõikidel probiootikumidel neid omadusi ei ole.
Aastatepikkuse ja jätkuva teadus-arendustegevuse tulemusel on Tartus tegutseva ettevõte BioCC OÜ teadlased koostöös TÜ teadlastega välja töötanud ja patenteerinud mitmeid kasulikke probiootilisi piimhappebakterid. BioCC kaubamärgi Nordwise® toidulisandid sisaldavadki just neid patenteeritud kasulikke baktereid ning probiootilise mikroobitüve konkreetset tervisetoimet toetavaid vitamiine-mineraalaineid.
Nordwise® kaubamärk kuulub BioCC OÜ tütarettevõttele Nordwise Biotech OÜ-le.